Poradna

Jak vybrat to správné topení do Vašeho domu?

Jaké jsou možnosti vytápění domu? Jaký zdroj tepla je nejlevnější a jaký naopak nejdražší? Jaké vytápění je vhodné do pasivního domu a jaký zdroj tepla naopak vybrat pro energeticky náročný dům? Časy, kdy se topilo především uhlím a dřevem, jsou ty tam. Dnešní doba nabízí nejrůznější moderní technologie vytápění a my se Vám je pokusíme přiblížit.

Vytápěcí systémy

1. Lokální vytápění
Používají se topidla umístěná v jednotlivých místnostech. Mohou to být např. kachlová kamna na dřevo, plynová topidla (např. Garnatky) nebo elektrické konvektory. Tento způsob vytápění je výhodný spíše v malých bytech nebo domech (o jedné až dvou místnostech).

2. Ústřední vytápění
Je výhodné tam, kde je větší počet místností, protože radiátory zaberou méně místa než lokální topidla (u podlahového nebo stěnového vytápění nezaberou vlastně žádné místo) a také zpravidla celý systém vyjde levněji než je součet cen jednotlivých lokálních topidel. Ústřední vytápění může být realizováno jako:

  • klasické ústřední topení - daleko nejběžnější jsou systémy, kde přenos tepla mezi kotlem a radiátory zajišťuje cirkulující voda. Výhodou vody jako média je její vysoké měrné teplo a tudíž i malé průřezy trubek. Pokud pominu dálkové vytápění, tak v domech musíme navíc dávat pozor v okamžiku výpadku elektrického proudu na přetopení kotle (neběží nám oběhové čerpadlo). Řešením může být náhradní zdroj.
  • nízkoteplotní vytápění - může mít formu podlahového nebo stěnového topení. Díky velké ploše, která je vyhřívána, stačí nízká teplota topné vody, což je velmi výhodné při použití tepelného čerpadla, kondenzačního kotle nebo kotle na dřevo s akumulační nádrží, elektrokotle či solárního systému.

Zdroje tepla aneb čím topit

Elektřina
Existuje určitá (celkem logická) závislost mezi cenou energie, cenou topidla a komfortem obsluhy. Nejsnáze se na teplo mění elektřina. Topidla mohou být u tohoto zdroje malá, výkon se snadno reguluje, neprodukuje spaliny a hlavně - elektřina je dostupná všude. Elektřina je ale současně nenáročnější na výrobu a není tedy překvapivé, že je to nejdražší zdroj energie. Většinou není potřeba ruční ovládání, přes reulátory nebo řídící jednotky či obdobná zařízení je zajištěn bezproblémový stálý provoz.
  • přímotopy, akumulační topení

Zemní plyn
Na druhém místě z hlediska ceny a komfortu je zemní plyn. Relativně snadno se rozvádí (i když plynová síť není zdaleka tak rozšířená jako elektrická) a dobře se reguluje výkon topidel. Topidla jsou již ale konstrukčně náročnější než v případě elektřiny: je třeba odvádět spaliny a zajistit bezpečnost při zhasnutí plamene. Většinou není potřeba ruční ovládání, přes regulátory nebo řídící jednotky či obdobná zařízení je zajištěn bezproblémový stálý provoz.

Propan-butan
Obdobné jako u zemního plynu, pouze s tím, že je vyšší počáteční investice s ohledem na pořízení nádrží. Je nutné zajišťovat doplňování plynu do nádrže, pravidelné revize. S ohledem na čistotu provozu a možnosti přes regulátory nebo řídící jednotky či obdobná zařízení zajistit bezproblémový stálý provoz je to řešení kde nechci topit elektřinou, není zaveden zemní plyn.

Uhlí
Hnědé uhlí bylo kdysi nejrozšířenějším palivem. Dnes již tomu tak není. Sice má své výhody (pořizovací i provozní náklady jsou méně náročné, palivo je dostupné), ale bohužel má více nevýhod (velké negativní nevýhody na znečištění ovzduší, špinavá práce při uskladňování uhlí, skladovací prostory). Nutný osobní dozor, doplňování kotle a jeho čištění. Vysoké požární hledisko - otevřený oheň.

Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo patří k moderním způsobům vytápění domu. Tepelné čerpadlo je vlastně chladicí stroj, který ochlazuje okolní prostředí (podzemní voda, půda nebo venkovní vzduch) a získané teplo předává do topného systému. Vzhledem k tomu, že se pro pohod kompresoru používají téměř výlučné elektromotory, jde vlastně z hlediska použité energie o jistou formu elektrického vytápění. Za každou spotřebovanou kWh elektrické energie nám ale tepelné čerpadlo poskytne více tepla než při běžném topení elektřinou. Základní výhodou je tedy nízká cena tepla, nevýhodou jsou poměrně vysoké pořizovací náklady (v řádu stovek tisíc korun).

Topení dřevem, peletami, briketami, dřevěnými štěpky
Výhody a nevýhody tohoto způsobu topení závisí na konkrétním typu paliva a kotle. Výhodou tohoto způsobu vytápění je dobrá dostupnost a velký výběr dodavatelů kotlů i paliva. Pořizovací náklady jsou finančně náročnější (např. bezobslužné kotle jsou velice finančně náročné), ale provozní náklady už ne. Stejně tak jako u výše zmíněného vytápění uhlím je zde nevýhoda nutnosti skladovacích prostor. Další možností pro vytápění dřevem jsou krbová kamna (vložky), která mohou být využívána na běžné topení nebo doplněna výměníkem a mohou nám vyhřívat celý dům. Výměník je teplovzdušný nebo teplovodní (s napojením na ústřední vytápění). Tento způsob se hojně využívá na chatách či chalupách (v místech kde není stálý provoz). Pozor! V zimě u teplovodního způsobu nejlépe používat jako media nemrznoucí směsi.
  • Štěpka je dřevo rozdrcené na kousky získané např. z odpadu při těžbě dřeva.
  • Dřevěné pelety se vyrábějí z čistých dřevěných pilin a hoblin bez jakýchkoli chemických příměsí či pojiv. Má podobu granule.
  • Dřevěné brikety vyrobené z čistých suchých hoblovaček z měkkého dřeva či tvrdého dřeva. Jsou charakteristické vysokou výhřevností, standardním slisováním.

Solární energie
Jde o další obnovitelný zdroj energie, který je dobře využitelný pro ohřev vody a do jisté míry i pro vytápění. Základní výhodou je široká dostupnost, velmi podstatnou nevýhodou pak sezónní a denní výkyvy v nabídce energie. Bohužel v zimě, kdy v domě potřebujeme nejvíce tepla na vytápění je sluneční svit nejmenší a v letním období, kdy nám Slunce dodává nejvíce energie je potřeba tepla na vytápění nulová. Teoreticky je sice možné ukládání energie z letního období na zimu, v praxi je to ale použitelné jen u velkých systémů pro vytápění vesnic nebo sídlišť. Problém je, že takováto zařízení nejsou v současné době bez dotací ekonomicky návratná. Obecně platí, že čím menší je v domě spotřeba tepla tím menší význam hraje cena energie a naopak. Je dobré některé zdroje vytápění kombinovat, ale ne vždy to je možné.

Přehled cen tepla (průměrná spotřeba 65 GJ, ceny uvedeny v Kč)

Údržba kotelny

Důležité je udržovat zařizovací předměty speciálními čistícími prostředky, které jsou doporučovány výrobcem (prodloužíte tím jejich životnost).

Kromě našich představ a požadavků na funkčnost koupelny vyžaduje její plánování a následná realizace součinnost odborníků, kteří provedou zednické práce, rozvody elektřiny, vodoinstalaci, obkladačské práce a samotnou instalaci koupelnového vybavení.

Koupelnová zrcadla

Zrcadla opticky zvětšují prostor, proto i v malé koupelně můžeme s úspěchem umístit velké zrcadlo. Zrcadlo v kombinaci s kvalitním osvětlením celou místnost výrazně provzdušní a odlehčí. Může být zasazené v obkladu, v rámu, pověšené na zdi, hladké s fazetou nebo zrcadlo, které je kombinované s malým zvětšovacím zrcátkem, s rampou zaručující dokonalý make-up u žen a dokonalé oholení u mužů. Další variantou je zrcadlová galerka, která nám nabízí ještě více odkládací a úložné plochy.

WC zavěsit nebo postavit?

Při výběru typu klozetu se dnes rozhodujeme mezi závěsným WC a klasickým kombinovaným modelem. Závěsná klozetová mísa vyžaduje umístění splachovací nádrže do zdiva nebo za příčku.

Při volbě rozhoduje kromě financí a fantazie i velikost místnosti. Na rozdíl od klasického stojacího kombi WC s pevně přišroubovanou splachovací nádrží lze závěsnou verzí ušetřit v prostoru i několik centimetrů. Tato varianta si oblibu získala také z důvodu snadnější údržby podlahy. Obavy, že nelze použít klozet na nenosnou zeď, jsou zbytečné. Výrobci dodávají závěsná zařízení, která se ukotví do podlahy za tenkou zdí nebo příčkou. Tyto systémy mají nosnost více než 500kg. Délka standardních závěsných WC se pohybuje od 55cm výš, existují však i menší typy, jejichž délka nepřesahuje 50cm. Dále můžeme vybírat mezi typy s hlubokým či plochým splachováním. V domácnostech se více využívá hluboké splachování, které usnadňuje údržbu a lépe eliminuje pachy. Ploché zvané též mělké splachování se vyžaduje například v nemocnicích nebo tam, kde je třeba zdravotní kontrola. Sedátka se vyrábějí z tvrzeného plastu, ze dřeva či MDF desek v různých barvách. Dále se nabízejí sedátka s antibakteriální úpravou, které je dosaženo příměsí prvků stříbra. Sedátka s mechanismem pomalého spouštění jsou bezpečná pro děti.

Koupelnové vytápění

Koupelnový žebřík Vám nejen vytopí koupelnu, ale usuší i ručníky. Navíc lze vybavit koupelnový žebřík el.topným tělesem, které nám zajistí vytápění i v době, kdy nepoužíváme topný systém. Podlahové vytápění nám v koupelně zaručí větší pohodu a komfort.

Vana nebo sprchový kout?

Dilema, zda v koupelně mít vanu či sprchu, řeší nejedna rodina. Obě varianty mají své přednosti, ale ruku na srdce: kde zažijete větší relax a dokonalé prohřátí těla, když se vrátíte ze zimní lyžovačky? Určitě ve vaně!

Body nahoru získáme i u dětí, které si na sourozenecké řádění ve voňavé pěně budou pamatovat ještě v dospělosti. Sprchování je rychlé a co do spotřeby vody levnější než koupání. Pokud nám to tedy prostor dovolí, rozhodně obojí.

Vana - 7 praktických rad

  1. Velikost vany má odpovídat našim skutečným potřebám. U zbytečně velké vany s velkým objemem riskujeme plýtvání vodou.
  2. V obchodě se bez obav položíme do vany. Hned zjistíme, jak pohodlně se do ní vstupuje, zda nám vyhovuje její tvar i vnitřní členění. Když ne, šup do jiné!
  3. Vana pro dva je sice originální, ale projde nám dveřmi v bytě? Při výběru vany tudíž myslíme i na průchodnost skrze dveřní zárubně.
  4. Dobře ergonomicky navržená vana má ve vnitřní části oporu pro nohy. V ní se cítíte bezpečně a pohodlně. Ne vždy platí, že velká vana je komfortní.
  5. V případě akrylátových van určitě sledujeme sílu materiálu. Kvalitní má tloušťku 4 nebo 5 mm. Ostatním se obkloukem vyhneme - jde o náhražky, které nejsou stabilní a mohou i praskat.
  6. Volně stojící vany vyžadují dostatek prostoru, hůře se z nich vystupuje (nemůžeme se opřít o zeď), úklid podlahy (vytírání třeba pod vanou na nožkách) vyžaduje více času.
  7. Keramický obklad asymetrické vany je náročnější než klasické.


Sprchový kout

Pokud se rozhodujeme pro sprchový kout, pak volíme minimálně 3-6mm bezpečnostní sklo s povrchovou úpravou pro snadnější údržbu, pokud nám to prostor dovolí, je lépe kout s otvíravými dveřmi, odpadá nám čištění horních pojezdových lišt. Termostatická baterie nám umožní nastavení stálé teploty, např. u seniorů nebo dětí nehrozí opaření.

Sprchový kout můžeme vybavit sklopným sedátkem, které nám nezabírá téměř žádný prostor.

Nesmíme také zapomenout na kvalitní hydroizolaci pod obklady nebo sprchovou vaničkou již při stavebních přípravách.

Moderní koupelnové osvětlení

Moderní a dobře zařízená koupelna nebude dokonalá a zcela funkční, když jí, ale hlavně sobě, nedopřejeme kvalitní a správně rozmístěné ostvětlení. Obecně se návrh intenzity osvětlení přizůsobuje rozměrům koupelny, použitým materiálům a jejich barvám. Jinak totiž odrážejí a pohlcují světlo světlé porvchy, jinak se chovají tmavé dlaždice a dlažba. Prostor okolo zrcadla by měl být osvětlen příjemně a bez oslňování. Kromě světelných parametrů svítidel je v koupelně nutné myslet především na bezpečnost. Vnitřní prostor koupelny se dělí na několik zón, u nichž norma zpřísňuje pravidla úměrně jejich blízkosti k vodě. V koupelně je totiž zvýšená vlhkost, a proto svítidla musejí mít ochranné krytí. To se označuje písmenky IP a hodnoty se pohybují od 41 do 66.

Koupelnový nábytek

Nabídka koupelnového nábytku je dnes skutečně široká. Volit lze z nejrůznějších materiálů a různých barevných odstínů. Při výběru skříněk a poliček se vyplatí důkladně zvážit možnost jejich funkčního členění, včetně přiřazení k umyvadlu, vaně nebo sprše.

Koupelnové doplňky

V případě koupelnových doplňků vždy vybírejte kvalitní materiály a vneste jimi do koupelny Vaši osobnost. Při výběru bychom měli dbát na celkově sladěný dojem z interiéru. Do malé koupelny volíme doplňky světlé, větší koupelna nám nabízí i větší výběr barev. Dnes již máme možnost vybírat i koupelnové doplňky, které se snadno nalepí na obklady. Výhodou je jejich snadná a rychlá demontáž pouze horkým vzduchem, bez poškození povrchu obkladu. Pro seniory nebo osoby se sníženou pohyblivostí doporučujeme umístění madel do vany, sprchového koutu a k WC.

Koupelnová keramika

Doporučujeme kvalitní keramiku s povrchovou úpravou, pro snadnější údržbu.

Pro větší rodinu s dětmi rozhodně doporučujeme dvojumyvadlo, nebo dvě nezávislá umyvadla. Ať už umístíme do koupelny jakoukoli keramiku, musíme mít na paměti, že by měla být ze stejné serie, jednak z hlediska estetického, ale i barevného provedení (bílá má mnoho odstínů).

Bidet ano či ne?

V souladu se zvyšujícím se zájmem o hygienu a zdraví, stále více lidí řeší otázku ,,mokré očisty,, po použití toalety... Bidet tedy rozhodně ano. Je důležitý nejen pro dámy, ale i seniory, kteří mají zvýšené nároky na osobní hygienu. Ne všichni máme to štěstí, že máme dostatečně velkou koupelnu pro umístění bidetu. V takovém případě doporučujeme systém kombinace WC+bidetu 2v1. Jedná se o klasickou toaletu se zabudovanou bidetovou tryskou nebo sprchovací toaleta s bidetovacím sedátkem, kde můžeme vybírat z funkcí sprcha s teplou a studenou vodou, nastavení sprch.proudu, fén, odsávání pachů apod., vše je řízeno automaticky.

Doma s tužkou v ruce

Než se vydáme do obchodu, v klidu se zamyslíme: jaké jsou naše priority, kolik osob bude koupelnu užívat, jaké máme zvyklosti, kolik prostoru k dispozici, co vlastně od své nové koupelny očekáváme.

Koupelnu je dobré plánovat s ohledem na budoucnost s výhledem 10 let!
Možná zjistíme, že dáváme přednost praktičnosti před nápaditým designem.
Na koupelně se rozhodně nevyplatí šetřit. Vybírejte tedy rozhodně kvalitní značky s dostupným záručním i pozáručním servisem.

Levnější materiály doporučujeme do prostor s menší frekvencí používání např. chaty, chalupy apod.
Při plánování koupelny bychom neměli také zapomenout na dobré odvětrání místnosti, zamezíme tím pozdějším problémům s vlhkostí.