Jaké jsou možnosti vytápění domu? Jaký zdroj tepla je nejlevnější a jaký naopak nejdražší? Jaké vytápění je vhodné do pasivního domu a jaký zdroj tepla naopak vybrat pro energeticky náročný dům? Časy, kdy se topilo především uhlím a dřevem, jsou ty tam. Dnešní doba nabízí nejrůznější moderní technologie vytápění a my se Vám je pokusíme přiblížit.
Vytápěcí systémy
1. Lokální vytápění
Používají se topidla umístěná v jednotlivých místnostech. Mohou to být např. kachlová kamna na dřevo, plynová topidla (např. Garnatky) nebo elektrické konvektory. Tento způsob vytápění je výhodný spíše v malých bytech nebo domech (o jedné až dvou místnostech).
2. Ústřední vytápění
Je výhodné tam, kde je větší počet místností, protože radiátory zaberou méně místa než lokální topidla (u podlahového nebo stěnového vytápění nezaberou vlastně žádné místo) a také zpravidla celý systém vyjde levněji než je součet cen jednotlivých lokálních topidel. Ústřední vytápění může být realizováno jako:
Důležité je udržovat zařizovací předměty speciálními čistícími prostředky, které jsou doporučovány výrobcem (prodloužíte tím jejich životnost).
Kromě našich představ a požadavků na funkčnost koupelny vyžaduje její plánování a následná realizace součinnost odborníků, kteří provedou zednické práce, rozvody elektřiny, vodoinstalaci, obkladačské práce a samotnou instalaci koupelnového vybavení.
Zrcadla opticky zvětšují prostor, proto i v malé koupelně můžeme s úspěchem umístit velké zrcadlo. Zrcadlo v kombinaci s kvalitním osvětlením celou místnost výrazně provzdušní a odlehčí. Může být zasazené v obkladu, v rámu, pověšené na zdi, hladké s fazetou nebo zrcadlo, které je kombinované s malým zvětšovacím zrcátkem, s rampou zaručující dokonalý make-up u žen a dokonalé oholení u mužů. Další variantou je zrcadlová galerka, která nám nabízí ještě více odkládací a úložné plochy.
Při výběru typu klozetu se dnes rozhodujeme mezi závěsným WC a klasickým kombinovaným modelem. Závěsná klozetová mísa vyžaduje umístění splachovací nádrže do zdiva nebo za příčku.
Při volbě rozhoduje kromě financí a fantazie i velikost místnosti. Na rozdíl od klasického stojacího kombi WC s pevně přišroubovanou splachovací nádrží lze závěsnou verzí ušetřit v prostoru i několik centimetrů. Tato varianta si oblibu získala také z důvodu snadnější údržby podlahy. Obavy, že nelze použít klozet na nenosnou zeď, jsou zbytečné. Výrobci dodávají závěsná zařízení, která se ukotví do podlahy za tenkou zdí nebo příčkou. Tyto systémy mají nosnost více než 500kg. Délka standardních závěsných WC se pohybuje od 55cm výš, existují však i menší typy, jejichž délka nepřesahuje 50cm. Dále můžeme vybírat mezi typy s hlubokým či plochým splachováním. V domácnostech se více využívá hluboké splachování, které usnadňuje údržbu a lépe eliminuje pachy. Ploché zvané též mělké splachování se vyžaduje například v nemocnicích nebo tam, kde je třeba zdravotní kontrola. Sedátka se vyrábějí z tvrzeného plastu, ze dřeva či MDF desek v různých barvách. Dále se nabízejí sedátka s antibakteriální úpravou, které je dosaženo příměsí prvků stříbra. Sedátka s mechanismem pomalého spouštění jsou bezpečná pro děti.
Koupelnový žebřík Vám nejen vytopí koupelnu, ale usuší i ručníky. Navíc lze vybavit koupelnový žebřík el.topným tělesem, které nám zajistí vytápění i v době, kdy nepoužíváme topný systém. Podlahové vytápění nám v koupelně zaručí větší pohodu a komfort.
Dilema, zda v koupelně mít vanu či sprchu, řeší nejedna rodina. Obě varianty mají své přednosti, ale ruku na srdce: kde zažijete větší relax a dokonalé prohřátí těla, když se vrátíte ze zimní lyžovačky? Určitě ve vaně!
Body nahoru získáme i u dětí, které si na sourozenecké řádění ve voňavé pěně budou pamatovat ještě v dospělosti. Sprchování je rychlé a co do spotřeby vody levnější než koupání. Pokud nám to tedy prostor dovolí, rozhodně obojí.
Vana - 7 praktických rad
Sprchový kout
Pokud se rozhodujeme pro sprchový kout, pak volíme minimálně 3-6mm bezpečnostní sklo s povrchovou úpravou pro snadnější údržbu, pokud nám to prostor dovolí, je lépe kout s otvíravými dveřmi, odpadá nám čištění horních pojezdových lišt. Termostatická baterie nám umožní nastavení stálé teploty, např. u seniorů nebo dětí nehrozí opaření.
Sprchový kout můžeme vybavit sklopným sedátkem, které nám nezabírá téměř žádný prostor.
Nesmíme také zapomenout na kvalitní hydroizolaci pod obklady nebo sprchovou vaničkou již při stavebních přípravách.
Moderní a dobře zařízená koupelna nebude dokonalá a zcela funkční, když jí, ale hlavně sobě, nedopřejeme kvalitní a správně rozmístěné ostvětlení. Obecně se návrh intenzity osvětlení přizůsobuje rozměrům koupelny, použitým materiálům a jejich barvám. Jinak totiž odrážejí a pohlcují světlo světlé porvchy, jinak se chovají tmavé dlaždice a dlažba. Prostor okolo zrcadla by měl být osvětlen příjemně a bez oslňování. Kromě světelných parametrů svítidel je v koupelně nutné myslet především na bezpečnost. Vnitřní prostor koupelny se dělí na několik zón, u nichž norma zpřísňuje pravidla úměrně jejich blízkosti k vodě. V koupelně je totiž zvýšená vlhkost, a proto svítidla musejí mít ochranné krytí. To se označuje písmenky IP a hodnoty se pohybují od 41 do 66.
Nabídka koupelnového nábytku je dnes skutečně široká. Volit lze z nejrůznějších materiálů a různých barevných odstínů. Při výběru skříněk a poliček se vyplatí důkladně zvážit možnost jejich funkčního členění, včetně přiřazení k umyvadlu, vaně nebo sprše.
V případě koupelnových doplňků vždy vybírejte kvalitní materiály a vneste jimi do koupelny Vaši osobnost. Při výběru bychom měli dbát na celkově sladěný dojem z interiéru. Do malé koupelny volíme doplňky světlé, větší koupelna nám nabízí i větší výběr barev. Dnes již máme možnost vybírat i koupelnové doplňky, které se snadno nalepí na obklady. Výhodou je jejich snadná a rychlá demontáž pouze horkým vzduchem, bez poškození povrchu obkladu. Pro seniory nebo osoby se sníženou pohyblivostí doporučujeme umístění madel do vany, sprchového koutu a k WC.
Doporučujeme kvalitní keramiku s povrchovou úpravou, pro snadnější údržbu.
Pro větší rodinu s dětmi rozhodně doporučujeme dvojumyvadlo, nebo dvě nezávislá umyvadla. Ať už umístíme do koupelny jakoukoli keramiku, musíme mít na paměti, že by měla být ze stejné serie, jednak z hlediska estetického, ale i barevného provedení (bílá má mnoho odstínů).
V souladu se zvyšujícím se zájmem o hygienu a zdraví, stále více lidí řeší otázku ,,mokré očisty,, po použití toalety... Bidet tedy rozhodně ano. Je důležitý nejen pro dámy, ale i seniory, kteří mají zvýšené nároky na osobní hygienu. Ne všichni máme to štěstí, že máme dostatečně velkou koupelnu pro umístění bidetu. V takovém případě doporučujeme systém kombinace WC+bidetu 2v1. Jedná se o klasickou toaletu se zabudovanou bidetovou tryskou nebo sprchovací toaleta s bidetovacím sedátkem, kde můžeme vybírat z funkcí sprcha s teplou a studenou vodou, nastavení sprch.proudu, fén, odsávání pachů apod., vše je řízeno automaticky.
Než se vydáme do obchodu, v klidu se zamyslíme: jaké jsou naše priority, kolik osob bude koupelnu užívat, jaké máme zvyklosti, kolik prostoru k dispozici, co vlastně od své nové koupelny očekáváme.
Koupelnu je dobré plánovat s ohledem na budoucnost s výhledem 10 let!
Možná zjistíme, že dáváme přednost praktičnosti před nápaditým designem.
Na koupelně se rozhodně nevyplatí šetřit. Vybírejte tedy rozhodně kvalitní značky s dostupným záručním i pozáručním servisem.
Levnější materiály doporučujeme do prostor s menší frekvencí používání např. chaty, chalupy apod.
Při plánování koupelny bychom neměli také zapomenout na dobré odvětrání místnosti, zamezíme tím pozdějším problémům s vlhkostí.